Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.09.2011 14:06 - Анализ на радиационния гама фон за месец август по данни на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС)
Автор: bashtata Категория: Регионални   
Прочетен: 2687 Коментари: 1 Гласове:
2



Анализ на радиационния гама фон за месец август по данни на

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС)

 http://eea.government.bg/bul/Output/Daily/bulletin-rad.html

 

 

 

          Анализът е направен на базата на данните изтеглени от архива на бюлетина за гама фона в 26 пункта от автоматизираната система за мониторинг на радиационния гама фон. За по-прецизен анализ са обработени съвместно данните за месеца от 2005 до 2011 година.

 image


Таблица 1.

Първата таблица съдържа средномесечните стойности на мощността на дозата за месеца по години, а в последната колона са дадени изчислените за целия период средни стойности за месец юли. Пунктовете са сортирани по средномесечната стойност на мощността на дозата за 2011 година.

На фиг.1 е показано графично съдържанието на таблицата.

 

image

Фиг.1

                   Веднага се налага изводът, че няма тенденция към повишаване. Т.е. на базата на публикуваните данни за 26 пункта в България може уверено да се твърди, че радиационния гама фон не се различава от средното за месеца и вариациите му също са в нормалните граници.

          Три от пунктовете (В. Търново, връх Виден и в. Ботев) нарушават гладкото покачване на средните стойности на графиката. И за трите причината е значително по-малката  средномесечна стойност за 2011 г., спрямо средната за целия период.

          На фиг.2 е показана разликата на средната за месеца през 2011г.  спрямо средната за целия период стойност. Пунктовете с отрицателна разлика са с по-големи за 2011г. стойности от тези за целия период.

image

Фиг.2

Като цяло, повечето пунктове са с по-ниска за 2011 г. от средномесечната си стойност за целия период.  Средномесечната за България стойност получена при осредняване на средните стойности за всички пунктове без върховете е с 1.7 nGy/h по-малка от средната за целия наблюдателен период. Пловдив се отличават 2.3 nGy/h повече от средното за месеца.

 

          За пълнота ще покажем и графики на данните за месец август за пункта на ИЯИЯЕ http://beo-db.inrne.bas.bg/moussala/ в София. На следващите две фигури фиг.3 и фиг.4 са дадени графиките на мощността на дозата за месеца по години. За съжаление данните са достъпни само в графичен вид и не е възможно да се получат сравнителни статистики с данните на ИАОС. На око от графиките обаче може да се определят доста силно различаващи се средномесечни стойности:

 

image

 

Фиг.3

image

 

Фиг.4

 

          Необясними са разликите от 90 до 190 nGy/h в различните години. Успокояващо е постоянството през последните три години, благодарение на което може да се разчита на правилна реакция при промени.

          Какво показват данните публикувани на страницата на АЯР ?

http://www.bnsa.bas.bg/bg/emergency/radgamma_background

          Трябва да отбележим, че данните се дават само за деня и са осреднени денонощни стойности без неприсъствените дни. Няма достъп до архив и са в µSv/h. За недостатъците на този начин на показване е ставало дума, но основното е, че ако „изпуснеш” деня не можеш да получиш данните по-късно. На графиката (Фиг.5) са представени статистиките за 2010 и 2011 г.  С данни копирани от страницата им за месеца през двете години сортирани по средната стойност за 2011г.

 

image

Фиг.5

 

          След Нови хан до Пловдив всички данни са за пунктове в София. Хубавото е , че всички са групирани в интервала 0.95 – 0.110. Необяснимо е, че пунктовете около учебния реактор на БАН и в Нови хан са с по-ниски стойности от пункта на ИЯИЯЕ и ИАОС. Това е показател или за лош избор на мястото или за „добавена” систематична грешка.

          От месечната графика за София фиг.4 се вижда превишението на фона за 11.08.2011 за което стана дума в http://bashtata.blog.bg/regionalni/2011/08/16/previshenie-na-gamafona-v-16-punkta-na-11-08-2011g.802435.

          Краткотрайността му не се е отразила на данните от АЯР за София, но в денонощните данни за други пунктове има повишение с повече от 10 nGy/h, което е видно на фиг.6

 

image

Фиг.6

          Като „черешка на тортата”  ви доставяме информацията от „грижещите се” за нашето здраве НЦРРЗ http://www.ncrrp.org/, които подновиха „показването” на данни от пункта им за непрекъснат мониторинг на радиационния гама фон в София след аварията в Япония, но не във вида от 2008г. http://freeforum.politolozi.com/index.php?topic=1444.msg14218#msg14218

 а в необяснимия и като стойност и като дисперсия формат:

http://www.ncrrp.org/, даващ неизменно:

Радиационен гама фон(8-08-2011)

0.120 µSv/h
Нормален

 

            Това показание (с изключение на датата) не се е изменило вече четири месеца. Ако някой успее да копира друга стойност и ми я изпрати ще почерпя 10 бири.





Гласувай:
2



1. marinero - Май ще си спестиш бирите.
06.09.2011 14:32
Аз трябва да нося дозиметър, но когато бях в майчински, си го прибрах в къщи, да не ми го забутат някъде. Когато след две години се върнах на работа, разбрах че всеки месец имам отчетени някакви стойности, близки до редовно отчитаните.Много...магическо. Просто работят с научно-фантастични уреди понякога.
цитирай
Търсене